با این صبحانه ۵۰ درصد کمتر ناهار می‌خورین

امروز برای صبحانه چه خوردین؟ بر طبق تحقیق جدیدی که در سالنامه تغذیه و متابولیسم چاپ شد، اگر صبح‌ها بلغور جودوسر بخوردین، احساس اشباع‌بودن دارین و نهار کمتر می‌خورید.

امروز برای صبحانه چه خوردین؟ بر طبق تحقیق جدیدی که در سالنامه تغذیه و متابولیسم چاپ شد، اگر صبح‌ها بلغور جودوسر بخوردین، احساس اشباع‌بودن دارین و نهار کمتر می‌خورید.
فعالیت بدن شما در قبال بلغور جودوسر
‌تحقیقی ‌‌روی ۳۶ شرکت‌کننده که نصف‌شان دارای وزن طبیعی و نصف دیگران دارای اضافه‌وزن بودن انجام شد. در روزهای مختلف شرکت‌کنندگان از سه نوع صبحانه٬ و هر کدام یک نوع رو خوردند- که شامل بلغور جودوسر٬ برشتوک‌های شیرین‌شده و یا فقط آب بود. هم‌چنین از این افراد برای تعیین میزان گلوکز، انسولین و نیز سنجش مدت زمان تخلیه غذا از معده آزمایش خون به عمل اومد. پروفسور آلن گلیئبتر مسئول این تحقیق گفت: «ما سعی کردیم تا این صبحانه‌ها رو تا آنجا که ممکنه با اضافه کردن مقدار خاصی شیر به برشتوک‌ها، مثل هم درست کنیم، اما آنهاً دقیقا مثل هم نبودن. کالری کلی یکسان بود، اما بلغور جودوسر هشت گرم فیبر، و برشتوک هیچی نداشت.»
همه ما می‌دانیم که اگر صبحانه‌تان به قدر کافی شما رو تا نهار سیر نگه نداره، صبحانه‌ی کاملی نیست. بنابراین در سه ساعتی که برای خوردن ناهار در نظر گرفته شده بود، شرکت‌کنندگان با یک نی، غذای آبکی داخل یک ظرف درپوش‌دار رو به عنوان نهار خوردند. نتایج جالب بود. شرکت‌کنندگانی که وزن طبیعی داشتند و برای صبحانه به جای خوردن برشتوک، بلغور جودوسر خورده بودن ۳۰ درصد کمتر از میزان عادی نهار خوردند. اما شرکت‌کنندگانی که اضافه‌وزن داشتند بعد از خوردن بلغور جودوسر، به جای خوردن غلات ۵۰ درصد کمتر ناهار خوردند. نکته‌ی جالب‌تر این که هر دو نوع صبحانه دارای شاخص گلوکز یکسانی بودن، که در واقع سنجشی برای تعیین این مسئله بود که چقدر قند خون‌تان افزایش می‌یابد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*