تستوسترون همه چیز درباره تستوسترون بررسی

تستوسترون

ماده ای دارویی به صورت آمپول است.تستوسترون مهمترین هورمون مردانه و بسیار موثر در بروز صفات ثانویه غریزه مانند رویش موی صورت، بم شدن صدا، تکامل بافتهای غریزه، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی می‌باشد.این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخوان‌ها می‌ شود. تستوسترون باعث ساخته شدن بافت‌ها می ‌گردد.محل اصلی ساخت و ترشح این هورمون در بدن مردها بیضه است هر چند که مقدار کمی در غده فوق کلیوی هم تولید می‌شود لذا برداشتن بیضه‌ها (خواجه شدن) موجب کاهش صفات ثانویه غریزه می‌شود.تستوسترون به صورت آمپول گاه در صورت عدم بروز به موقع صفات ثانویه غریزه و نیز در بدن سازی به کار می‌رود. تركيبات متعددي با فرمول شيميايی يا عملكرد مشابه تستوسترون نيز به عنوان داروهاي آندروژن ساخته شده اند مانند دانازول، ناندرولون و … كه كاربردهای متعددی دارند.این ماده توسط ورزشکاران بدنسازان به منظور حجم (حجم تر)نیز استفاده میشود.برای این ماده هم همانند ناندرلون مقدار مجازی تعریف نمیشود.توصیه میشود ورزشکاران مبتدی از این هورمون استفاده نکنند و حداقل بعد از یک سال و مصرف یک دوره ناندرلون مصرف شود.

 تستوسترون هورموني نرينه ساز است که به واقع آن را مي توان سلطان هورمون هاي عضله ساز موجود در بدن آدمي دانست. در مورد اهميت و ارزش اين هورمون به اين مهم اشاره مي کنيم که اکثريت قريب به اتفاق استروئيدهاي تزريقي و خوراکي که امروزه به شکل دارو در داروخانه ها و همين طور هم در بازار هاي سياه دارو در جهان به فروش مي رسد از اين هورمون مشتق شده است.

تستوسترون هورموني است که همواره با خرافات و شايعات آميخته بود و ورزشکاران نيز متعاقب باورهاي غلطي که در اغلب موارد در مورد اين هورمون دارند در مصرف انواع تزريقي و حتي خوراکي آن افراط و تفريط هايي را داشته اند که در اين مقاله به مواردي از آنها اشاره خواهيم کرد.

تستوسترون استروئيدي 19 کربني است که در بيضه ها توليد مي شود. البته ناگفته نماند که مقادير اندکي از اين هورمون در بدن زنان نيز موجود بوده و در غده فوق کليوي توليد مي شود. اين هورمون به دسته هورمون هاي آندروژن تعلق دارد. از ديگر آندروژن هاي موجود در بدن آدمي مي توان به دي هيدروتستوسترون، دي هيدرو اپي آندروسترون، آندروستنديون و آندروستنديول اشاره نمود.

زماني که در مورد استروئيدها صحبت مي کنيم ذهن بسياري از افراد ناخودآگاه به سمت دوپينگ و حجم هاي عضلاني غول آسا و تست هاي کنترل دوپينگ و همچنين به سمت محروميت ها و غيره منحرف مي شود. اين در حالي است ترکيباتي که ما آنها را به اسم استروئيد مي شناسيم و در برخي موارد نيز از آنها به شدت وحشت داشته و يا در برخي موارد ديگر نيز آنها را در حد پرستش بالا مي بريم تنها دسته اي از ترکيباتي است که در علم شيمي نام عمومي استروئيد بر آنها اطلاق مي شود.

از ديگر استروئيدهايي که کمتر نيز مورد توجه ورزشکاران رشته هاي قدرتي قرار گرفته است و استروئيد بودن آنها نيز بعيد از ذهن به نظر مي رسد مي توان به موارد شناخته شده زير اشاره نمود:

استروژن: که نوعي هورمون زنانه بوده و در اثر مصرف افراطي استروئيدهاي آنابوليک و آندروژن در بدن مردان نيز ايجاد شده و منجر به دردسرهاي بعدي و از جمله منجر به بروز عارضه جانبي نوک سينه در مردان مي شود نيز نوعي استروئيد به شمار مي رود.

پروژستين:

 

ينرالوکورتيکوئيد: نيز ترکيب ويژه و خاصي در بدن آدمي است که بدن را در تعديل و کنترل بالانس و تعادل آب و الکتروليت ياري مي دهد. اين ترکيبات نيز به دسته ترکيبات استروئيدي تعلق دارد.

گلوکوکورتيکوئيدها: که عموما ترکيباتي ضد التهاب بوده و در درمان بيماري ها نيز به کار گرفته مي شود نوعي استروئيد محسوب مي شوند.

 

تستوسترون

 

ويتامينD: که نوعي ويتامين محلول در چربي است نيز به دسته ترکيبات استروئيدي تعلق دارد. اين در حالي است که اين ترکيب که در دسته ريز مغذي ها نيز طبقه بندي مي شود در اصل استروئيد است.

 

علاوه بر موارد ياد شده، اسيد صفرا نيز از نطر شيميايي به دسته ترکيبات استروئيدي تعلق دارد.

 

همانگونه که متوجه شديم در زمينه استروئيدها نيز همه را به يک چشم نمي توان ديد. مصرف استروئيدهاي آنابوليک و آندروژن در موارد غير درماني ممنوع بوده و دوپينگ محسوب مي شود اما ديگر انواع استروئيدها که به طور گذرا و خلاصه نيز در مورد آنها اشاره اي کرديم براي بدن ضروري بوده و مضراتي را نيز براي بدن در پي نداشته است.

 نيز نوعي هورمون زنانه است که ورزشکاران دوپينگي کمتر با آن سر و کار دارند اما اين هورمون نيز در بدن زنان نقش مهمي را ايفا مي کند. از اين هورمون که به شکل دارو نيز توليد شده است مي توان براي پيشگيري از بارداري در زنان استفاده کرد. اين هورمون که هورموني زنانه است نيز به دسته هورمون هاي استروئيدي تعلق دارد. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*